همایش کویرنوردی شهداد کرمان آغاز شد

این همایش باشکوه که با شرکت بیش از 400 نفر از اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی در کلوت‌های کرمان و در منطقه «گندم بریان» برگزار می‌شود با حضور استادان، دانشجویان و اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های آزاد اسلامی 31 استان صورت گرفت. این همایش که به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو برگزار شده، امروز به کار خود پایان می‌دهد.
هدف از برگزاری این همایش کویرنوردی ضمن گرامی داشت روز دانشجو 16آذر، کمک به ثبت جهانی این منطقه است زیرا دانشگاه آزاد اسلامی همواره کمک زیادی در ثبت جاذبه‌ها و آثار واجد شرایط ایران براساس ویژگی‌ها در فهرست‌های آثار میراث جهانی یونسکو داشته است.
لازم به توضیح است که کلوت‌ها، کوه‌های شن کویری هستند که بر اثر فرسایش طبیعی و بادها در کویر شهداد به صورت شگفت‌انگیز و منحصربه‌فردی ایجاد شده و این منطقه را به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل کرده‌اند. گندم بریان، دشتی است با دمای 71 درجه سانتی‌گراد که گرم‌ترین نقطه زمین به حساب می‌آید. صحرای کالیفرنیا، نوادا و الجزیره که به‌عنوان گرم‌ترین نقاط جهان محسوب می‌شوند، حداکثر 58 درجه سانتی‌گراد حرارت دارند اما منطقه گندوم بریان با 71 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقطه جهان است. یافته‌های ناسا نیز این موضوع را تایید می‌کند.