گزینه میزبانی تیم‌های ایرانی از سعودی‌ها در لیگ قهرمانان
قطر در اولویت، کویت گزینه بعدی

بعد از اینکه فدراسیون فوتبال کشورهای ایران و عربستان به‌خاطر برخی مناقشات سیاسی دو کشور با مشکلاتی در روابط با یکدیگر مواجه شدند، کنفدراسیون فوتبال آسیا از دو سال پیش تصمیم گرفت دیدارهای بین‌المللی نمایندگان دو کشور از سال 2016 در کشور ثالث برگزار شود. در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تیم‌هایی از دو کشور در گروه‌های مختلف با هم همگروه و مجبور شدند در سال‌های 2016 تا 2018 در کشور ثالث از یکدیگر میزبانی کنند. بعد از اینکه با شکایت فدراسیون فوتبال ایران پرونده این مناقشه به دادگاه عالی ورزش رفت، این امید وجود داشت این دادگاه تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا را وتو کرده تا میزبانی تیم‌های ایرانی و عربستانی در کشورهای یکدیگر از سر گرفته شود، اما این موضوع حداقل برای یک‌سال دیگر تمدید شد.

 قطر به‌جای عمان

طی سال‌های گذشته تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به دفعات کشور عمان را برای میزبانی از کشورهای عربستانی انتخاب کردند. البته چند باری نیز تیم‌هایی مانند پرسپولیس کشور قطر را برای میزبانی انتخاب کردند، هرچند طی همه این سال‌ها صحبت از گزینه‌هایی از آسیای میانه مانند تاجیکستان، ترکمنستان و حتی کشوری مانند کویت نیز به گوش می‌رسید، اما این اتفاق هرگز محقق نشد و همان تک‌گزینه عمان به‌دلیل روابط صمیمانه سیاسی دو کشور مهم‌ترین میزبان تیم‌های ایرانی ازعربستانی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا باقی ماند. با این حال تجربه سه‌ساله میزبانی در عمان برای باشگاه‌های ایرانی چندان هم خوشایند نبوده و با توجه به گرانی پول این کشور، هزینه‌ها برای این تیم‌ها بسیار گران تمام می‌شود و اصلا برای آنها به‌صرفه نیست؛ ضمن اینکه سعودی‌ها در عمان طرفداران زیادی دارند! بنابراین تیم‌های ایرانی حاضر در رقابت‌های امسال در گام اول برای میزبانی از الهلال و الاهلی عربستان به‌دنبال تغییر کشور میزبان هستند و از قطر به‌عنوان گزینه اصلی این دو تیم برای میزبانی نام برده می‌شود. این در حالی است که اگر به هر دلیلی قطر به‌عنوان میزبان تیم‌های ایرانی انتخاب نشود، آنها درصدد انتخاب کویت برخواهند آمد.

نکته قابل توجه اینکه فعلا الهلال برای میزبانی از استقلال، امارات را انتخاب کرده و پیش‌بینی می‌شود الاهلی نیز برای میزبانی از پرسپولیس همین کشور را انتخاب کند.