معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی تشریح کرد
جزئیات عملکرد چارت جدید دانشگاه

بیژن رنجبر در جلسه روسای برخی واحدهای دانشگاهی و معاونان پژوهشی خواستار توجه به طرح پایش شد و گفت: «استادان باید ترغیب شوند که در سامانه پایش ثبت‌نام کنند. دانشجویان دوره دکتری که امتحان جامع را با موفقیت به پایان رسانده‌اند، می‌توانند موضوعات رساله خود را از طرح پایش انتخاب کنند.»

او ادامه داد: «استادان و دانشجویانی که از این موضوعات طرح خود را انتخاب کنند، حتما مشوق‌های مادی و معنوی دریافت می‌کنند.»

  قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی ادامه داد: «این موضوعات در راستای حل چالش‌های کشور انتخاب شده‌اند و به‌خاطر ۴۰ سالگی انقلاب، ۴۰ موضوع را در استان تهران در اولویت قرار دادیم. برای هریک از این چالش‌ها ساعت‌ها وقت گذاشته شده و هر چالش قابلیت این را دارد که یک‌هزار موضوع را از آن استخراج کنیم.»

  رنجبر ادامه داد: «باید تلاش کنیم تا پایان سال همه استادان در سامانه پایش ثبت‌نام کنند.» او در ادامه خبر خوشی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی داد و در توضیح آن گفت: «براساس مصوبه هیات‌رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویانی که پروپوزال خود را در شهریورماه ۹۷ مصوب کردند و به‌خاطر تعطیلی تابستان نتوانستند از پایان‌نامه خود دفاع کنند و از آنجاکه تعطیلی دانشگاه به دانشجویان ارتباطی نداشت، می‌توانند تا پایان سال از پایان‌نامه خود دفاع کنند و شهریه نیمسال جدید از آنها دریافت نمی‌شود. برای این دانشجویان سنوات تحصیلی نیز حساب نمی‌شود و می‌توانند تا پایان سال فارغ‌التحصیل شوند.» 

قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی از انتشار لیست مجلات معتبر خبر داد و افزود: «استادان و دانشجویان از این طریق می‌توانند مقاله‌های خود را در نشریات معتبر منتشر کنند.»  او در ادامه بیان کرد: «معاونت‌های آموزشی و پژوهشی با یکدیگر ادغام شدند و به امضای دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی رسید. در این مسیر معاون علوم‌انسانی هم منصوب شد و تمام موضوعات آموزشی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی که به صدور مدرک منجر شود به حوزه معاونت علوم انسانی واگذار می‌شود.» 

رنجبر اضافه کرد: «به‌زودی معاونت‌های علوم مهندسی و علوم پزشکی هم انتخاب می‌شوند. در زیرمجموعه‌ها اتفاق خاصی نمی‌افتد و نخواهد افتاد. معاونان آموزشی و پژوهشی ۴۰ واحد ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به فعالیت‌ خود ادامه خواهند داد؛ واحدهایی هم که معاونت علمی دارند با همان معاونت به کار خود ادامه می‌دهند. واحدهایی که معاونت علمی دارند اگر به سطح واحدهای ویژه برسند، دارای معاونت‌های آموزشی و پژوهشی خواهند شد.»

قائم‌مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی بیان کرد: «ادغام صورت‌گرفته به سطح میانی و پایانی تسری نمی‌یابد و فقط معاونت آموزشی و پژوهشی به سه معاونت علوم‌انسانی، معاونت علوم پایه و مهندسی و معاونت علوم پزشکی تقسیم می‌شود. دبیرخانه پایش هم در پژوهشگاه مرکزی مستقر می‌شود و پژوهشگاه مرکزی با سه معاونت گفته‌شده در ارتباط خواهد بود.»