اعلامیه حضرت آیت‌الله طالقانی خطاب به برادران عشایر و ایلات
برادران عشایر ما در این نهضت عظیم ملی سهم شایسته‌ای به‌عهده می‌گیرند

27 دی‌ماه 57 -روزنامه کیهان- بسم الله الرحمن الرحیم. از جهرم و شهرهای مجاور خبر می‌رسد که عمال سفاک و مزدور رژیم از ساده‌دلی ایلات و عشایر آن بلاد سوء‌استفاده کرده و موجبات تحریک و اغوا و احیانا تشویق آنها را به اعمال ضد انسانی که حاصلی جز خشم و سخط پروردگار و درنهایت ایجاد روح انتقام‌جویی در مردم ندارد، فراهم می‌کنند.

رژیم قهار، جبار و فاسد رذل تا توانست در ده‌ها سال بلکه 50 سال برادران ایل‌نشین و عشایر ما که جزء پاک‌ترین و اصیل‌ترین طبقات جامعه ما و همچنین حامل و وارث فرهنگ و ادبیات بزرگی از گذشتگان ما بودند و درنهایت بی‌آلایشی و بزرگواری به زندگی بی‌تجمل و پر از صفا و انسانی خود ادامه می‌دادند را به بی‌رحمانه‌ترین و فجیع‌ترین وضع به قتل رساندند.

تراژدی‌های هولناکی که رضاخان به دستور بیگانگان با کشتارهای دسته‌جمعی در صفحات استان کردستان و در میان عشایر مظلوم جنوب به بار آورد، چیزی نیست که حتی بشریت بتواند به فراموشی بسپارد، در سال‌های اخیر هر صاحب استعدادی را میان عشایر و ایلات ابتدا تا توانستند به فریب و نیرنگ و با حمایت‌هایی از خزانه ملت و به راه انداختن بساط لذت به پلیدی کشاندند و آنجا هم که نتوانستند تمام این‌گونه چهره‌ها را که سرمایه‌های پر ارج حیات و بقای طوایف اصیل ایل‌نشین بودند را به مهلکه کشتار و نابودی و اضمحلال کشاندند و حالا غمخوار این قشر شریف که مرزداران واقعی ایران و اسلام هستند، شده‌اند.  در تظاهرات دروغینی که چندی پیش به نفع شاه راه انداخته بودند، رادیو و تلویزیون از اظهار وفاداری فلان ایل و عشیره‌ای که شاید هرگز وجود خارجی هم نداشتند و به علت نا‌مأنوسی اسامی اغلب‌شان گوینده خبر را به لکنت می‌کشاند و به زحمت سخن می‌گفت، رژیم آن توطئه را آغاز کرد ولی بحمدالله توفیقی نصیبش نشد. به هر حال از پاره‌ای شهرهای جنوب اظهار نگرانی می‌شود که عشایر و ایلات را که اغلب مسلح هم هستند آماده کرده‌اند که روستاهای اطراف را مورد تهاجم و قتل و غارت و آواره کردن مردم بی‌دفاع قرار دهند.

این اخبار ضمن اینکه باور کردنی نیست و همان‌طوری که در بسیاری از نقاط ایران، پرچم حرکت و انقلاب به لطف پروردگار به دست جوان‌های غیور عشیره‌نشین و فرزندان شجاع و وفادار وطن که خود دلی پر آه و خون از این رژیم دارند سپرده شده، اشاعه این اخبار در میان ساکنین روستاهای اطراف فارس خصوصا جهرم نگرانی‌هایی به وجود آورده است.

ما انتظار داریم به فوریت برادران ایلات و عشایر با گرویدن آشکار به صفوف انقلاب ملت اولا اعتماد عمومی را بار دیگر نسبت به خود جلب کنند.

ثانیا سهمی که شایسته روحیه سلحشوری و رزم‌آوری و غیرت و حمایت این طبقه از جامعه است، مستقیما خودشان در جنبش به عهده بگیرند و در اداره و سازماندهی مبارزه‌ها و مقاومت‌ها اقدام کنند و به اعتصاب‌های شهر و روستاها که قهرا فردا به اداره و ساختن ایرانی سالم و آباد و نزه از هرگونه ظلم و تبعیض منتهی می‌گردد. همان‌طوری که بارها زعیم عالیقدر آیت‌الله العظمی امام خمینی اعلام فرموده‌اند به کمک روحانیون آزاده آزموده روشن‌بین و به همراهی سایر اقشار از معلم و دانشجو و پیشه‌ور و کارگر و کشاورز و... بشتابند، انتظار داریم خبرهای مسرت‌بخشی که رافع هرگونه نگرانی از سکنه روستاها و شهرهای منطقه باشد هر چه زودتر به ما برسد.

والسلام علیکم
سید‌محمود طالقانی
هفدهم صفر 1399