تردید و امید!
تیم ملی ایران با توقف مقابل عراق به عنوان صدرنشین صعود کرد تا مسیر ساده‌تری برای رسیدن به نیمه‌نهایی جام ملت‌ها داشته باشد اما نمایش شاگردان کی‌روش نگران‌کننده بود.

  در روزی که فکر می‌کردیم کارلوس کی‌روش قصد دارد در نخستین بازی جدی تیم‌ملی در جام‌‌ملت‌ها، آسیا را با قدرت تیم‌ملی شگفت‌زده کند، بدون تعارف توی ذوق‌مان خورد! کی‌روش هم به ترکیب برنده دست زد و هم آرایش تیم‌ملی را تغییر داد تا تیم‌ملی با دو هافبک دفاعی به مصاف عراق برود.

هرچند در نیمه اول مالکیت برتر از آن ما بود اما در نیمه دوم دیگر نه مالکیت را داشتیم و نه فرصتی برای درخشش. تیم‌ملی در کل بازی موقعیت گل جدی و درجه یکی خلق نکرد و زیباترین صحنه‌های بازی به حملات حریف تعلق داشت. درمورد داوری هم صحبت از سه پنالتی نگرفته برای ایران بود که به‌نظر نمی‌رسد غیر از یکی از آنها، دو مورد دیگر جدی باشد. بگذریم از کارت قرمزی که باید به قدوس داده می‌شد و نشد.

اما نکته بعدی ناآمادگی چند بازیکن تیم‌ملی است که باید دعا کنیم در طول تورنمنت به ضرر ما تمام نشود. وحید امیری کوچک‌ترین شباهتی به آن بازیکن درخشان جام‌جهانی نداشت. مجید حسینی هم در همان بازی اول نشان داد چقدر با شرایط ایده‌آل خود فاصله دارد. جهانبخش نیمی از خودش هم نبود که البته به‌خاطر مصدومیتش طبیعی است و امیدواریم زودتر به شرایط بازی برگردد. امید ابراهیمی هم با وجود تمام جنگندگی‌اش اما آن بازیکن جام‌جهانی نبود.

درنهایت اینکه صعود کردیم اما در این بازی دو کارت زرد بد گرفتیم که دعا می‌کنیم در بازی‌های حذفی به ضررمان تمام نشود.

 جام ملت‌های آسیا - امارات 2019؛ گروه D
چهارشنبه: 26/10/97؛ ساعت 19:30
استادیوم آل مکتوم- دبی

داور روشن ایرماتوف(ازبکستان)؛ کمک‌ها: عبدوخامیدولو رسولوف و سایدوف؛ داور چهارم: سرگی گریشنکو(قزاقستان)؛ کمک‌داوران پشت دروازه: والنتین کووالنکو(ازبکستان) و تانتاشف ایلگیز.

تیم ملی ایران علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، سیدمجید حسینی، وریا غفوری، میلاد محمدی، روزبه چشمی(80 - اشکان دژاگه)، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش(63- مهدی طارمی)، وحید امیری، سامان قدوس(مهدی ترابی- 57)، سردار آزمون
سرمربی: کارلوس کی‌روش

تیم ملی عراق جلال حسن‌جاسم، احمد ابراهیم‌خلف، علی فائزعطیه، علاء علی‌مهاوی، علی عدنان‌کاظم، امجد عطوان‌کاظم، صفاء هادی‌عبدالله، همام طارق‌فرج، احمد یاسین غنی(بشار رسن بنیان-46)، حسین علی السعیدی(محمد داوود-77)، مهند علی کاظم( علاء عباس-71)
سرمربی: سرکو کاتانچ

اخطارها امجد عطوان کاظم(34)، احمد ابراهیم(78)، علی عدنان کاظم(82) از عراق، سامان قدوس(39)و وحید امیری(68) از ایران.

 نیمه اول؛ فقط یک ضربه به چارچوب

حتی تصور این را هم نمی‌کردیم که بازی در نیمه اول تا این اندازه بی‌روح، سرد و کسل‌کننده باشد. شاید اگر ضربه بی‌هدف بازیکن عراقی در دقیقه 46 به بیرانوند نمی‌رسید، باید نیمه اول را بدون شوت داخل چارچوب به پایان می‌رساندیم! در روزی که ایران برای صدرنشینی به یک امتیاز نیاز داشت، مسابقه دو تیم برتر گروه تبدیل شد به یک بازی بی‌روح و خشن که تعداد خطاهایش بیشتر از تعداد موقعیت‌های گلش بود. بازی را با ترکیب به هم خورده تیم‌ملی آغاز کردیم. تیمی که در دو بازی قبل روان و مالکانه بازی می‌کرد، در نخستین مسابقه جدی خود با دو هافبک دفاعی وارد زمین شد. بیرون آمدن دژاگه از ترکیب اصلی تمام وزن جنگندگی تیم‌ملی را گرفت و حضور جهانبخش ناآماده، باعث شد تا تیم‌ملی در بسیاری از دقایق با یک یار کمتر بازی کند.

اولین موقعیت برای ما در دقیقه دو رقم خورد که شوت سامان قدوس با اختلاف از کنار دروازه بیرون رفت. 9 دقیقه بعد، قدوس یک ایستگاهی سنگین را روانه دروازه عراق کرد که توپ بعد از برخورد به خط دفاع، به وحید امیری رسید. سانتر دقیق او در بهترین زمان و مکان مناسب روی سر سردار نشست اما آزمون جای سُر دادن توپ به دروازه، چکشی زد و توپ حتی در چارچوب هم قرار نگرفت تا یاد علی دایی و سرزدن‌هایش بیفتیم.

دقیقه 18، مهند علی اولین موقعیت عراق را بیرون زد.

دقیقه 21، ضربه ایستگاهی قدوس دوباره به دفاع خورد و روبه‌روی میلاد محمدی قرار گرفت. میلاد اما بدترین شوت تمام زندگی‌اش را با بی‌دقتی بیرون زد!

دقیقه 28‌، امید ابراهیمی در محوطه جریمه عراق زمین خورد اما داور اعتنایی نکرد.

دقیقه 29‌، شوت خوب قدوس به دفاع عراق خورد و کرنر شد.

دقیقه 34‌، شوت بازیکن عراقی هم از کنار دروازه ما بیرون رفت.

دقیقه 37‌، ضربه سر مهند علی از کنار دروازه ایران بیرون رفت.

دقیقه 41‌، جهانبخش روی ریباند سردار آزمون، صاحب موقعیت شد اما ضربه محکمش از بالای دروازه بیرون رفت.

دقیقه 42‌، ضربه محکم سردار داخل محوط جریمه به دست بازیکن عراق برخوردی داشت که داور پنالتی نگرفت.

دقیقه 46‌، ضربه آرام بازیکن عراقی به دستان بیرانوند رسید تا تنها توپ در چارچوب نیمه اول ثبت شود.

 نیمه دوم؛ عراق بهتر بود!

در نیمه دوم این عراق بود که بی‌تعارف بهتر بازی کرد و برتری نسبی نیمه اول ما را کاملا از آن خود کرد. حضور بشار رسن در همان ابتدای کار در ترکیب عراق، کاملا شرایط بازی را به نفع عراق برگرداند و کنترل میدان را به دست سبزپوشان داد. تاکتیک ایران در نیمه اول سانتر از جناحین به نیت استفاده از ضربات سر آزمون بود، اما در نیمه دوم کمتر فرصت ارسال به دست بازیکنان کناری ما رسید چراکه عراقی‌ها بازی را به میانه میدان آوردند. جایی که خط‌ میانی ما قدرت و صلابتی نداشت.

بازی در نیمه دوم، تهاجمی‌تر و قشنگ‌تر شد اما تعدد خطاهای فیزیکی و برخوردهای خشن بازیکنان، خیلی زود این زیبایی را هم گرفت تا تماشاگران دعا کنند که تماشای این شکنجه هرچه زودتر تمام شود.

در تعویض‌ها هم تیم‌ملی سودی نبرد. حضور دژاگه دیر انجام شد و ترابی و طارمی هم طرفی از حضور در زمین نبستند تا تیم‌ملی با یک بازی محتاطانه و ضد روحیه، صدرنشینی را به دست بیاورد.

اولین موقعیت نیمه دوم برای ما بود. دقیقه 48 توپ بازهم در محوطه جریمه به دست مهند علی برخورد کرد اما داور پنالتی نگرفت.

دقیقه 50، عراقی‌ها می‌توانستند روی یک سانتر از جناحین به گل برسند که بیرانوند توپ را روی پای مهاجم عراق مهار کرد.

دقیقه 57‌، توپ‌ربایی وریا غفوری و ارسال بسیار خوبش را قبل از رسیدن به سردار آزمون بلوکه کردند تا یک شانس مسلم گل را از دست بدهیم.

دقیقه 62‌، جهانبخش جای خود را به مهدی طارمی داد تا شاید کم‌کاری سردار آزمون در خط حمله جبران شود.

دقیقه 65، شوت بازیکن عراق توسط بیرانوند مهار شد.

دقیقه 73‌، سامان قدوس جای خود را به مهدی ترابی داد.

دقیقه 71‌، سانتر فوق‌العاده تماشایی طارق همام، با ضربه سر استثنایی علی عباس همراه شد اما بیرانوند با مهارت هرچه تمام‌تر، توپ را از زیر طاق دروازه ایران بیرون کشید.

دقیقه 72، شوت مهدی ترابی از کنار دروازه عراق بیرون رفت.

دقیقه 73، روزبه چشمی جای خود را به اشکان دژاگه داد.

دقیقه 82، سانتر خوب دژاگه با ضربه سر بد سردار آزمون به بیرون رفت.

دقیقه 91، آخرین حمله عراق توسط مدافعان تیم‌ملی دفع شد تا تیم‌ملی در یک بازی بسیار نچسب، صدرنشینی خود را حفظ کند.