ابهامات نگران‌کننده بازداشت خبرنگار پرس‌‌تی‌وی

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی روز چهارشنبه اعلام کرد پلیس آمریکا یکی از خبرنگارانش را بدون هیچ دلیل و اتهامی بازداشت کرده است. آن‌طور که این شبکه اعلام کرده، خانم «مرضیه هاشمی» که به‌عنوان روزنامه‌نگار و گوینده خبر برای این شبکه مشغول به کار است، هنگام سفر به آمریکا در فرودگاه بین‌المللی لمبرت در سن لوئیز بازداشت و توسط پلیس فدرال آمریکا (FBI) به‌صورت ویژه و تحت‌الحفظ به واشنگتن منتقل شده است.

«ملانی فرانکلین»، مجری آمریکایی‌الاصل پرس‌تی‌وی که پس از مسلمان شدن، نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده است، روز یکشنبه برای دیدن خانواده و برادرش که به بیماری سرطان مبتلا است، وارد خاک آمریکا می‌شود اما به محض ورود، پلیس آمریکا با رفتارهای نامحترمانه، او را دستگیر می‌کند. این البته نخستین‌باری نیست که پلیس آمریکا با مرضیه هاشمی رفتاری خشن داشته است. مرضیه هاشمی در مسافرت‌های متعددش به آمریکا همواره از سوی ماموران این کشور با بدرفتاری مواجه شده اما این‌بار سطح این بدرفتاری بسیار متفاوت از قبل بوده است. ماموران پلیس آمریکا به این خبرنگار آمریکایی‌الاصل تا شامگاه سه‌شنبه، اجازه تماس با خانواده را نمی‌دهند.

درنهایت شامگاه سه‌شنبه و پس از گذشت دو روز مرضیه هاشمی توانسته با خانواده تماس بگیرد و از آنچه در این مدت بر سرش آمده، بگوید. براساس اطلاعیه‌ای که خانواده او منتشر کرده‌اند، پلیس آمریکا دست و پای این خبرنگار آمریکایی را همچون مجرمان سابقه‌دار با غل و زنجیر بسته‌اند و پس از انتقال به زندان، برخوردهای وحشیانه‌ای با او داشته‌اند. ماموران FBI در اولین مکان زندان، بر خلاف میل هاشمی، حجاب را از سر خانم هاشمی برداشته و از وی عکس بدون حجاب گرفته‌اند. آنها حتی با وجود اینکه استفاده از غذای «حلال» حق دینی هر مسلمانی است، به او تنها گوشت خوک داده‌اند تا این روزنامه‌نگار در دو روز ابتدایی تنها از بیسکویت تغذیه کند.

پلیس آمریکا درحالی با خانم هاشمی برخورد وحشیانه داشته و از تماس وی با خانواده در دو روز ابتدایی ممانعت به عمل آورده که براساس قوانین ایالات متحده، اتهام افراد بازداشتی باید سریعا و ظرف ٤٨ ساعت مشخص شود. در این مدت بازداشت‌شدگان از حق دسترسی سریع به وکیل‌مدافع برخوردارند. اما خانم هاشمی نه‌تنها از حق دسترسی به وکیل و تماس با خانواده محروم بوده که او بدون ایراد هیچ اتهامی همچنان در بازداشت به سر می‌برد. آن‌گونه که گفته شده، قرار بود شامگاه چهارشنبه به وقت تهران، جلسه دادگاه خانم هاشمی برگزار شود اما تا لحظه ‌نگارش این گزارش، هیچ خبری در این باره منتشر نشده است. به نظر هم می‌رسد دولت آمریکا و پلیس این کشور هیچ سند و اتهامی علیه خبرنگار پرس‌تی‌وی ندارند و پس از دستگیری به دنبال یافتن اتهامی برای او هستند.

بر همین اساس هم آنها در برابر ارائه اطلاعات در این باره مقاومت می‌کنند. FBI نه‌تنها تاکنون درمورد بازداشت این روزنامه‌نگار اطلاعیه‌ای منتشر نکرده که حتی به درخواست مکتوب خبرگزاری آسوشیتدپرس برای اظهارنظر درمورد بازداشت هاشمی پاسخ نداده است. این خبرگزاری با چندین زندان در واشنگتن نیز که زندانیان فدرال را نگهداری می‌کنند، تماس گرفته اما مسئولان این زندان‌ها گفته‌اند که هاشمی در این زندان‌ها نیست.

اقدام پلیس آمریکا برای بازداشت این خبرنگار آمریکایی‌الاصل به قدری عجیب بوده که حتی تارنمای صدای آمریکا نیز که گمان می‌کرد این صرفا یک خبرسازی از سوی ایران است، در خبری با عنوان «پرس‌تی‌وی مدعی شد: خبرنگار این شبکه در آمریکا بازداشت شده است» آن را پوشش داد، اما دقایقی بعد و پس از افشای این موضوع که مرضیه هاشمی، دو روز بدون هیچ دلیل روشنی در بازداشت پلیس FBI قرار داشته‌، این خبر را از خروجی خود حذف کرد. بازداشت یک زن خبرنگار سیاه‌پوست آن‌هم بدون هیچ اتهامی و از سوی پلیس فدرال کشوری که مدعی آزادی‌بیان و اظهارنظر بدون‌هزینه است، نمونه واضح نقض فاحش حقوق‌‌بشر و حقوق شهروندی است و به تنهایی می‌تواند واقعیت ادعاهای آمریکا در حوزه آزادی‌بیان را روشن کند. اینکه پلیس این کشور با روش‌های جیمزباندی، این خبرنگار را در مکان نامشخصی بدون طی روند قانونی و قضایی زندانی کرده‌، نگرانی‌ها درباره سلامت وی را افزایش داده است. مجموع اقدامات عجیب و قابل تامل پلیس آمریکا نشان می‌دهد دولت آمریکا با بازداشت این خبرنگار، درحال طراحی یک بازی جدید علیه ایران است.