پاسخی به واکنش ابوالفضل جوکار به گزارش امپراتوری گاج
امپراتور ضعیف!

بعد از انتشار گزارش «امپراتوری گاج» در تاریخ 23 دی 97، بازخوردهای متعددی در فضای رسانه‌ای و محافل فرهنگی به وجود آمد. بعد از آن ابوالفضل جوکار، بنیانگذار انتشارات گاج در جوابیه‌ای نسبت به این گزارش واکنش نشان داد که در ادامه آن را آورده‌ایم و پس از آن هم توضیحاتی را نسبت به اظهارات جوکار نوشته‌ایم.

متن جوابیه اینجانب ابوالفضل جوکار از سال 1374 به‌عنوان معلم شیمی در دبیرستان‌های تهران و به‌عنوان دبیر پروازی در دبیرستان‌های یزد، اصفهان، تبریز و... مشغول به تدریس بوده‌ام. در سال 1380 «انتشارات بین‌المللی گاج» را تاسیس نمودم که درحال حاضر این انتشارات دارای بیش از 3000 نمایندگی فعال فروش کتاب و خدمات آزمون می‌باشد. اشتغالزایی مستقیم انتشارات گاج، کلاغ سپید، زنبور دنیای ریاضی و وب‌سایت www.gajmarket.com (فروش آنلاین کتاب و نوشت‌افزار) وب‌سایت www.driq.com  (ارائه 000/10 فیلم‌های آموزشی رایگان) وب‌سایت www.jygaj. com (فروش و هدیه کتاب‌های دست‌دوم) و اپلیکیشن‌های گاج و بیش از 5000 نفر می‌باشد. در سال 1388 نیز وارد حوزه دوم فعالیت خود یعنی گردشگری شدم و اقدام به ساخت و تجهیز مجتمع‌های خدماتی رفاهی با نام «مارال‌ستاره» نمودم. اولین مجتمع‌های خدماتی رفاهی «زنجیره‌ای» در هفت نقطه کشور می‌باشند و اشتغالزایی مستقیم در این حوزه نیز بیش از 600 نفر می‌باشد. روزنامه‌نگار شما ادعا کرده چرا ایشان درخصوص حوزه فعالیت‌شان در گردشگری سخنی نمی‌گویند با اینکه الزام به سخن گفتن در حوزه‌های کاری برای هیچ شخص حقیقی یا حقوقی در هیچ کجای عرف، شرع و قانون وجود ندارد و تعجب از اینکه برهان شما برای انتشار اطلاعات شخصی افراد واقعا چیست؟!! و البته پیگرد قانونی را برای خود محفوظ می‌دانم. اما روزنامه‌نگار شما هم اهل مطالعه نیست! چراکه در خبرگزاری فارس، خبر فارسی، ایلنا، تی‌نیوز، خبریان، ذاکرنیوز، موج‌نیوز و... که مستندات آن به پیوست ارائه شده است، درخصوص این حوزه از فعالیت‌هایم نیز در سنوات گذشته صحبت کرده‌ام که قابل جست‌وجو می‌باشد.

ان‌شاءالله در سال 1398 فعالیت سوم خود را در حوزه «سلامت» آغاز خواهم کرد و درنهایت در سه حوزه آموزش، گردشگری و سلامت، خدماتی درخور و شایسته برای ایران و ایرانیان عزیز ارائه خواهم کرد.

لذا تمام شرکت‌هایی که در لیست انتشاری روزنامه شما مربوط به حوزه آموزش و گردشگری می‌باشد، متعلق به اینجانب و شرکای اینجانب می‌باشد اما اسامی شرکت‌هایی را می‌بینم که هیچ‌گونه ارتباطی به اینجانب ندارند، نظیر مجتمع خدماتی رفاهی رستو، گروه صنعتی کفش‌وین و انتشارات ویستاآرا که با یک سرچ ساده و چند کلیک در وب‌سایت www.rrk.ir که متعلق به ثبت شرکت‌های کشوری می‌باشد، می‌توانستید قبل از چاپ این گزارش تحقیق کنید، نه روزنامه‌نگار و نه سردبیر شما چنین کاری نکرده است و حضرتعالی نیز به‌عنوان مدیرمسئول تحقیقی در این خصوص انجام نداده‌اید و مطلبی را بدون هرگونه آگاهی و استدلال، نخوانده به چاپ رسانیده‌اید! روزنامه شما متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است و بودجه و هزینه آن از دانشجویان این مرز و بوم پرداخت می‌شود، سوال اینجاست اگر این روزنامه با هزینه شخصی شما تولید می‌شد آیا اینگونه مطالب بدون تحقیق و بررسی را چاپ می‌کردید؟ آیا اساسا با این رویکرد در بازار رقابتی موفق می‌شدید؟ شما نگران بودجه و حقوق پایان ماه پرسنل خود و خرید کاغذ کیلویی 10000 تومان و هزینه‌های بالای فیلم و زینک و چاپ و توزیع نیستید و دلسوزی هم ندارید، اینها را باید رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی بدانند.

اساسا هدف شما را از چاپ این مطالب به هم دوخته‌شده و بی‌سر و ته و نادرست درک نمی‌کنم و نمی‌دانم اشتغالزایی مستقیم شما در حوزه مطبوعات با بودجه دانشجویان آن دانشگاه چقدر است ولی اشتغالزایی مستقیم اینجانب در دو حوزه آموزش و گردشگری بالغ بر 5500 نفر می‌باشد، آن هم نه با بودجه دولتی و نه با وام‌های ارزان‌قیمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وام‌های ارزان‌قیمت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بلکه با توکل، تفکر و کار شبانه‌روزی در این دو حوزه.

- انتشارات گاج و کلاغ‌سپید در راستای توسعه عدالت آموزشی در دورترین نقاط کشور کتاب‌هایش برای دانش‌آموزانی که امکانات کمتری نسبت به شهرنشینان دارند قابل استفاده است و باعث شده تا این عزیزان بتوانند با دانش‌آموزان نقاط برخوردار رقابت کنند.

- در حوزه گردشگری هم خدمات این مجتمع‌ها در نقاط مختلف کشور در دسترس مسافران جاده‌ای می‌باشد که هم خدمتی‌ ارزنده ارائه می‌دهند و هم اشتغالزایی قابل‌توجهی صورت گرفته است.

سرویس‌های بهداشتی مجتمع‌های مارال‌ستاره از سرویس‌های بهداشتی دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب تمیزتر است. غذاهای ارائه شده در مجتمع‌های مارال‌ستاره از غذاهای ارائه شده در سلف‌سرویس‌های دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب باکیفیت‌تر است، در ورودی و خروجی‌های مجتمع‌های مارال ستاره گاردریل‌های حفاظتی برای امنیت جان مسافران عزیز طراحی و تعبیه شده است اما مدیران شما در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بعد از 25 سال یک گاردریل ساده نصب نکردند که حافظ جان دانشجویان عزیز باشد یا لااقل در روزنامه متعلق به آن دانشگاه در این خصوص و چالش‌های فراروی دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کنید تا شاید جلوی اتفاق‌های ناگوار بعدی گرفته شود.

و اما درخصوص تیتر ادعایی که رد شد:

متاسفانه دبیر جشنواره کتاب‌های رشد هم صحیح نمی‌گوید، گاج همه‌ساله کتاب‌هایش جزء کتاب‌های مورد تقدیر جشنواره کتاب‌های رشد آموزش و پرورش بوده است دلیل این ادعا در هشت صفحه پیوست (لیست کتاب‌های موردتایید و تقدیر گاج، کلاغ سپید و زنبور توسط آموزش و پرورش) می‌باشد، ضمنا با یک سرچ ساده کلمه گاج در وب‌سایت خود آموزش و پرورش به نشانی samanketab.roshd.ir قابل رویت است.

و اما فعالیت‌های اینجانب در خارج از ایران:

اینجانب در کشور آلمان و شهر بن انتشارات دارم و حوزه فعالیت این انتشارات ترجمه آثار ایرانی به زبان آلمانی و فروش کپی‌رایت آنها در سراسر جهان می‌باشد. لیست 53 عنوان از کتاب‌های عرضه‌شده در آلمان که عمدتا ترجمه کتاب‌های کلیله و دمنه، مرزبان‌نامه، مثنوی‌معنوی، گلستان سعدی و... است، به پیوست این نامه در 53 صفحه ارائه شده است.

در پایان انتظار می‌رود مطبوعات، خبرنگاران و اهالی رسانه کار و کارآفرینی را «تشویق» نمایند و نه بستری شوند برای «تشویش» اذهان عمومی.

با تجدید احترام
ابوالفضل جوکار

پاسخ فرهیختگان  همان‌طور که در متن گزارش امپراتوری گاج مشخص است، غرض اصلی از نگارش این گزارش طرح موضوع عدالت آموزشی و تقابل با مافیای کنکور و مافیای آموزشی است که هرسال به هر دلیلی ضریب نفوذ بیشتری بین دانش‌آموزان می‌یابند و به تعبیری، هر سال از قطر کتاب‌های درسی کاسته و به قطر این کمک‌آموزشی‌ها افزوده می‌شود.  غرض تقابل با ترس‌فروشی و علم پولی بود که توسط این موسسات بین دانش‌آموزان ایجاد شده است و هرساله هم بر شدت آن افزوده خواهد شد و درنهایت غرض ارزش‌افزوده و ایجاد یک چرخه اقتصادی عظیم با شرکت‌های متعدد بود که از این طریق و بعد از فعالیت به‌عنوان یک ناشر آموزشی برای یک فرد ایجاد شده است.  همواره وقتی نقدی به یک جریان منفعتی وارد می‌شود و حاشیه امنی که سال‌ها از کنار آن سود‌های کلان عاید مجموعه‌ای می‌شده است خدشه‌دار می‌شود جریان قدرت و حالا این مافیای آموزشی نباید هم نویسنده را به‌عنوان روزنامه‌نگار و کسی که مدت‌هاست توان و وقت خود را صرف عدالتخواهی آموزشی کرده است، بشناسد.

74 صفحه جوابیه که جز سه صفحه ابتدایی الباقی اسنادی است که در ادامه به آنها هم اشاره می‌کنیم و ارتباطی با مطالبات گزارش نداشته خود گواهی است بر دستپاچگی و تعجیل در پاسخ دادن به مطالب حقی که در گزارش نوشته شده است.

بعد از این در جوابیه ادامه داده شده است که روزنامه‌نگار از ابوالفضل جوکار خواسته است در ارتباط با سایر فعالیت‌های خودش هم توضیحاتی ارائه بدهد و این تعجب‌آور است. این ادعا هم درحالی است که نگارنده گزارش امپراتوری گاج فرض را بر قانونی‌بودن سرمایه‌های موجود و مشروع بودن درآمدها گذاشته است و از جایگاه یک مصلح و خیرخواه 14میلیون دانش‌آموز که آینده خود را قربانی ترس‌فروشی‌ها و تبلیغات سنگین مافیای آموزشی و کنکوری می‌بینند، تقاضا کرده است تا مدیران انتشارات گاج شفاف‌تر در ارتباط با سایر فعالیت‌های اقتصادی خود توضیحاتی ارائه کنند و دانش‌آموزان بدانند که چنین فردی برعکس آنچه خود اعلام می‌کند، نه دغدغه قطع درختان برای تولید کاغذ و نه دغدغه فرهنگی، بلکه ایجاد یک کارتل عظیم اقتصادی را در سر می‌پروراند.  اعتراض به ثبت‌نام سه شرکت رستو، کفش‌وین و انتشارات ویستاآرا مطرح شده است که مدارک موجود نزد روزنامه این ادعا را رد می‌کند و نشان می‌دهد مستقیما یا با واسطه این سه نام نیز در اختیار شما بوده است. حتی پس از گزارش امپراتوری گاج برخی دیگر از منابع اسامی شرکت‌های دیگری را با اسناد برای روزنامه ارسال کرده‌اند که اگر لازم باشد آنها را هم در آینده منتشر خواهیم کرد.  دغدغه شما برای بودجه دانشگاه آزاد اسلامی و بودجه‌ای که صرف چاپ روزنامه‌‌ای که عدالت را طلب می‌کند و درصدد خیرخواهی برای 14میلیون دانش‌آموز این کشور است، همانقدر خنده‌آور است که با هزینه‌های گزاف تبلیغاتی توسط انتشارات گاج در صداوسیما، خیابان‌ها و... فرزندان این کشور را نه برای اعتلای آموزشی و علمی که برای فرار از یک ترس ساخته‌شده از سوی مافیای آموزشی و کسب سود مالی ترغیب به خرید و استفاده از کتاب‌های خود می‌کنید.  در ادامه همین بند در جوابیه اظهاراتی داشتید که خوانش آن هر آدمی را به دعوا‌ها و بحث‌های دوران دبستان می‌برد، آن وقت‌هایی که دو کودک خردسال بر سر مزیت‌های نسبی خود جدل می‌کردند و یکی به دیگری می‌گفت من این را دارم و تو نه، برای همین قضاوت درباره این نوع نگارش و سخنانی که از زبان بنیانگذار یک انتشارات به‌اصطلاح آموزشی خارج شده است به عهده خوانندگان می‌گذارم.

  جایی از جوابیه نوشته شده است که اساسا هدف شما را از چاپ این مطالب به هم دوخته شده و بی‌سر و ته و نادرست درک نمی‌کنم و نمی‌دانم اشتغالزایی مستقیم شما در حوزه مطبوعات با بودجه دانشجویان آن دانشگاه چقدر است ولی اشتغالزایی مستقیم اینجانب در دو حوزه آموزش و گردشگری بالغ بر 5500 نفر می‌باشد، آن هم نه با بودجه دولتی و نه با وام‌های ارزان‌قیمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وام‌های ارزان‌قیمت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بلکه با توکل، تفکر و کار شبانه‌روزی در این دو حوزه.  سوای این در اسنادی هم که به همراه جوابیه ارسال شده است، شرح گفت‌وگوی ابوالفضل جوکار با یکی از رسانه‌ها فرستاده شده که تیتر آن از این قرار است: «ایجاد اشتغال مستقیم برای 520 نفر بدون استفاده از یک ریال تسهیلات» این ادعا هم بنا بر اسنادی که در اختیار ماست ادعایی خلاف‌واقع است. بنا بر سندی که در اختیار «فرهیختگان» قرار گرفته است یک فقره از انبوه وام‌های دریافتی‌ شما برای فعالیت‌های اقتصادی و... مربوط به شرکت مارال‌ستاره است که از بانک ایران‌زمین مبلغ 60 میلیارد ریال در سال 92 تسهیلات دریافت کرده‌اید.

 در انتهای جوابیه تند انتشارات گاج به «فرهیختگان» به سه موضوع دیگر هم به اختصار اشاره شده است. یکی مربوط به تیتر دوم موجود در گزارش در ارتباط با عدم‌برگزیده شدن کتاب‌های آموزشی گاج در جشنواره رشد که آن هم نقل‌قولی بود از سوی دبیر این جشنواره و تمامی رسانه‌ها آن را پوشش داده‌اند. موضوع دوم فعالیت‌های خارج از کشور این انتشارات بوده است که علی‌رغم تسلیم اسنادی به این انتشارات مبنی‌بر در اختیار داشتن یک هتل و یک شرکت در خارج از کشور روزنامه فعلا ادعای خاصی در این حوزه نداشته است ولو اینکه سند تبلیغات هتل در سررسید انتشارات گاج موجود است.

و درنهایت سومین موضوع مطرح‌شده در انتهای جوابیه دعوت به تشویق انتشارات گاج به خاطر کارآفرینی و نه تشویش اذهان عمومی از سوی رسانه‌هاست. در پاسخ به این دعوت باید گفت روزی که رسانه‌ای از یک مافیای آموزشی و کارفرمایی که در ایام پایانی سال اقدام به اخراج جمع زیادی از کارکنان خود می‌کند، تعریف و آن را تشویق کند، روز سقوط رسالت خبر و عدالتخواهی است، پس هرگز چنین دعوتی پذیرفته نخواهد بود.