سر گردانی عجیب ظریف

محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت: آقای ظریف امروز تعدادی از فعالان فضای مجازی را جمع کرد و برخی اظهارات مجادله برانگیز را علیه منتقدان مطرح کرد و بی محابا به آنها تاخت.

او ضمنا گفت من کجا گفتم “امضای کری تضمین است”؟! و حال آن که، این اظهارات، سخن صریح عراقچی معاون وی بود و تیتر یک روزنامه شرق ( و نه منتقدان) در اوج هیجان مذاکرات و توافق شد.

واقعا باید از آقای ظریف پرسید هدف از سخنان اختلاف برانگیز و مجادله برانگیز امروز ظریف چیست؟ آیا با حمله به منتقدان، سر سوزنی از حقوق پایمال شده ایران توسط اروپا در این 17 ماه گذشته (بلکه کل چهار سال اخیر) جبران و احیا می شود؟

اگر نمی شود، چرا اصرار بر انداختن توپ در زمین خودی و سرگرم کردن دوباره افکار عمومی دارند؟ آیا این رفتار خود به تنهایی سندی بر مرگ و نابودی برجام نیست که آقای عراقچی، چند هفته قبل گفت حال آن وخیم است و در آی سی یو بستری شده است؟

بسیار خوب! منتقدان که با نجابت و کرامت با دولت و زارت خارجه برخورد می کنند و مدت هاست چیزی نمی گویند. بنابراین، آقای ظریف چرا به جای مواجهه عاقلانه با واقعیت، به منتقدانی که به درستی این روزها را تذکر می دادند، پرخاش می کند؟!

مگر خود او همین امروز نگفت “من مدافع برجام نیستم، مدافع جمهوری اسلامی هستم” و “باید از منافع ایران در برجام دفاع کنم نه از منافع برجام در ایران”. پس چرا مالیات اشتباه و اعتماد خود به دشمنان عهد شکن را از منتقدان می خواهد و به آنها پرخاش می کند؟

مگر قرار است با نابودی برجام، او هم به حیات سیاسی خود پایان دهد؟ این حداکثر باید یک ناکامی عبرت آموز تلقی شود و نه یک شکست عاطفی! چرا به غلط، خطای خود را تبدیل به مسئله ای حیثیتی و ناموسی می کنند که نتوانند کوتاه بیاییند؟! آیا مشاورانی شیطنت می کنند؟

و بالاخره این که به قول لطیف حافظ “چو در رویت بخندد گل، مشو در دامش ای بلبل- که بر گل اعتمادی نیست گر حسن جهان دارد/ خدا را داد من بستان از او ای شحنه مجلس- که می با دیگری خورده‌ست و با من سر گران دارد”.

 

 

 

نظر شما !!
  1. یک نویسنده‌ی دیدگاه در وردپرس

    سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.